Брой 5. Разкази от малкия град
Този брой на Семинара е посветен на малкия град, с неговите регионални политики, туристически стратегии, конструиране на идентичност. С неговите носталгии. В броя ще намерите разкази за два български и два френски града: Сандански, Трявна, Сент Етиен и Берг. Разкази на младежи, разкази на пенсионери, разкази на артисти, музиканти и художници, разкази от главната улица и от изоставени индустриални пространства, както и един кинематографичен разказ за френската провинция. Героите в този брой са "черните муцуни" от едно славно въглищарско минало, затворените социалистически предприятия, новите завоеватели - туристите, носталгичните пенсионери и "гадните метaли".
Обединяваща тема на броя са пост-индустриалните трансформации в малките градове. В Сандански и Трявна краят на големите промишлени предприятия в представите на респондентите се свързва с края на социализма. След него остават порутените сгради на фабриките, мръсни цехове и ръждясали машини. В Сент Етиен и Берг времето на мините и тежката индустрия е безвъзвратно отминало, "черната страна" (така се е наричал регионът Норд-Па-де-Кале във времето на възхода на въгледобива) остава като символ на една друга икономическа епоха. Но тя също оставя след себе си порутени фабрики, огромни неусвоени халета, купища скрап, които пораждат много сходна серия от образи и спомени за индустриалния град. Aко следваме логиката на регионалните политики за развитие, бъдещето на малките деиндустриализирани градове принадлежи на туризма. Текстовете в броя дават различни илюстрации в подкрепа на тази теза, а някои изказват съмнения относно замяната на индустрията с туризъм.
Валентина Георгиева, съставител
Броят е осъществен с финансовата подкрепа на програма „Идеи“ на МОМН и фонда за факултетски изследователски проекти на Философски факултет, СУ „Св.Климент Охридски“