Брой 24. Разтваряне на религиозното поле: холистичната спиритуалност
Въпреки еклектичността, характерна за вярванията и практиките, обозначавани като „холистична спиритуалност“, това понятие е придобило статута на terminus technicus в съвременните социологически, културологични и антропологически изследвания на религията. В настоящия брой на Семинар_BG са включени статии, които го интерпретират от различни теоретични перспективи, като успоредно с това показват, че – както още в началото на ХХ век отбелязва германският социолог Георг Зимел – религиозното като духовна форма може да приема най-различни социални модалности. И докато „религията“ се манифестира в институции, посредници, ритуали и догмати, „спиритуалността“ според Зимел се свързва със субективното преживяване на божественото, тя е „формата, в която живее човешката душа“ – едно свободно от всяка вещност битие и настроеност на интимния жизнен процес, които едва религията превръща в предметен свят.
С напредването на модерността „свещеният покров“ над човешкото съществуване постепенно ерозира, а монополът над интерпретациите на трансцендентното отслабва. Това устойчиво променя религиозната ситуация: индивидите получават не само възможност автономно да избират социалната рамка на веровия си опит, но и креативно да експериментират с различни традиции. Те охотно се потопят в контракултурни магически, окултни или езотерични учения и практики, настояват на радикално (утопично) преобразуване на политическия ред с помощта на по-висше колективно съзнание или просто подхождат потребителски към „религиозните блага“ като удобен инструмент за овладяване на тревожността си от ускоряването на социалните процеси. Умножават се и „новите духовници“, чиято дейност не само предефинира компетенциите вътре в религиозното поле, но, както установява в началото на 80-те години френският социолог Пиер Бурдийо, преобразува самите му граници. С авторите в тематичния брой отправяме покана да разсъждаваме заедно върху посоките и ефектите от тези промени – както на нивото на вярванията и техните организационни форми, така и през призмата на историческите, поколенческите и социално-половите динамики.
Галина Гончарова, Теодора Карамелска, съставители
художник на корицата: Ирина Джонкова
Брой 24 на Семинар_BG се издава с подкрепата на Фонд "Научни изследвания" – МОН, конкурс "Българска научна периодика – 2022 г.", договор № КП-06-НП 3/70, 18.12.2021 г.