Брой 2. Направи си сам град
Този брой е продължение на един разговор, но и разговор с продължение, за съдбата на постсоциалистическия град. Общото между предложените тук текстове е, че всички те са провокирани от някакъв визуален, естетически феномен на градското (графитите, рекламата, санирането, „архитектурния фолклор", паметниците и пр.) - с други думи, от гледките в града - резултат от неравностойната битка между града „отгоре" и града „отдолу". Амбицията на авторите обаче е да търсят не само практиките, които стоят зад тези гледки, но и ефектите, които тези практики имат при предефинирането на гражданство, публичност, капитализъм, неолиберализъм и пр.
Градът в този брой е проблематизиран не само като пейзаж („постурбанистичен пейзаж", „пейзаж на постмодерността"), но и като палимпсест, като място на памет, като знакова система, като лична история, но също и като политическо пространство, в което се обговарят, извоюват, упражняват и отстояват права, присвояват се, маркират и преразпределят територии (а също и капитали); и не на последно място като социално пространство, в което съжителстват другости.
Броят цели да обърне (и преобърне) погледа към негативно стигматизираните градски гледки в постсоциалистическия град, да възбуди любопитството и да развие чувствителността на изследователя към по-малко видимите актьори в „битката за града" - неговите жители - гражданите.
Как произвеждаме града, в който живеем?
Светла Казаларска, съставител
Брой #2 на списание Семинар_БГ "Направи си сам град" е осъществен с подкрепата на програма "Рила" на МОН.