СТАТУТ
Награда „Контрасенсуси“ и стипендия в чест на проф. Ивайло Дичев за изследователски проекти и публикации в областта на културните изследвания
Член 1. Общи положения
1. 1. Наградата „Контрасенсуси“ и стипендията в чест на проф. Ивайло Дичев се учредяват с цел да се насърчи разработването на иновативни изследователски проекти в областта на културните изследвания.
1. 2. Стипендията в чест на проф. Ивайло Дичев се предоставя ежегодно на докторант, постдокторант или млад учен („млад учен“ е лице, което извършва научноизследователска дейност след придобиване на образователна степен „магистър“, но не повече от 10 години след придобиването ѝ), за разработването на изследователски проект в областта на културните изследвания, фокусиран върху нов проблем, нова интерпретация или нов терен.
1. 3. Наградата „Контрасенсуси“ се предоставя ежегодно на изследовател, публикувал през предходната година оригинално изследване в областта на културните изследвания.
Член 2. Организатори
2. 1. Организатор на Наградата е Мрежата за културни изследвания с институционалната подкрепа на катедра „История и теория на културата“ към СУ „Св. Климент Охридски“.
2. 2. Управителният съвет на Мрежата за културни изследвания формира Комисия за присъждане на Наградата и Стипендията.
Член 3. Условия за участие и процедура за кандидатстване
3. 1. 1. В конкурса за Стипендията за изследователски проект може да участват докторанти, постдокторанти и млади учени, които провеждат или планират изследване в дисциплинарното поле на културните изследвания.
3. 1. 2. Кандидатите трябва да представят на Мрежата за културни изследвания до 31 декември всяка година:
- Подробно описание на планирания изследователски проект, включващо цели, методология и очаквани резултати.
- План за емпиричното изследване с конкретни дейности и срокове.
- Препоръка от научен ръководител или ментор.
- Автобиография и списък на публикациите (ако има такива).
Проектът следва да представлява собствено изследване с научен принос.
Не подлежат на оценяване проекти, които представляват библиографски изследвания и/или преводи. Фокусът на проекта следва да е ситуиран в съвременността.
Документите се подават на български език.
3. 2. В конкурса за Наградата за изследователско постижение (публикация) се награждават публикувани изследвания в полето на културните изследвания, като кандидатурите се набират по следните начини:
- Аргументирано предложение на представител на научната общност, който не е автор или съавтор на публикувания текст, изпратено до Мрежата за културни изследвания до 31 декември всяка година. Предложението трябва да съдържа текста на публикацията и аргументативен текст относно важността на публикувания текст (обем до 2 стр.).
- По решение на комисията, формирана от Мрежата за културни изследвания за определяне носителите на Наградата. Комисията поема ангажимента да следи публикациите в България в полето на културните изследвания.
Член 4. Оценка и избор от кандидатурите
4. 1. Комисията за оценка се състои от петима членове, учени с безспорен авторитет в областта на социалните и хуманитарните науки, поканени от Управителния съвет на Мрежата за участие в Комисията. Комисията е с мандат от 5 години.
4. 2. Комисията разглежда подадените кандидатури и избраните публикации и избира годишните носители на Наградата на базата на следните критерии:
- Научна значимост на изследването.
- Оригиналност и иновативност на подхода.
- Принос към развитието на културните изследвания.
Член 5. Присъждане на Наградата и стипендията
5. 1. Наградата и стипендията се присъждат всяка година на 28 март на официална церемония, организирана от Мрежата за културни изследвания в присъствието на представители на академичната общност и медиите .
5. 2. Стипендията за изследователски проект е в размер на 3 000 лева. Наградата за изследователско постижение (публикация) е в размер на 2 000 лева за изследователско постижение, публикувано в предходната година.
5. 3. Носителят на
- Стипендията за изследователски проект се ангажира да представи академична статия, базирана върху резултатите от изследователския си проект и да изнесе публична лекция, организирана от Мрежата за културни изследвания. Мрежата за културни изследвания предлага текста за публикация в сп. Семинар_BG, където той минава през анонимно рецензиране.
- Наградата за изследователско постижение се ангажира да изнесе публична лекция на следващата годишна церемония по връчване на наградата.